Myśląc o ukulele w wielu przypadkach większość ludzi ma przed oczami po prostu małą gitarę. Czym właściwie jest ukulele? Dokładniej mówiąc ukulele należy do grupy instrumentów szarpanych. Wynika to z tego, że swoim kształtem przypomina gitarę, ale trochę się od niej odróżnia. Instrument ten pochodzi z Hawajów. Ukulele zazwyczaj stosuje się jako instrument akompaniujący, aczkolwiek można grać na nim również samodzielnie. Ostatnimi czasy ukulele znacznie zyskało na popularności, sklepy muzyczne mają w swoim asortymencie coraz więcej tych instrumentów. Czy ukulele sprzedawane jest jedynie w sklepie stacjonarnym? A może warto skorzystać z asortymentu sklepów zajmujących się sprzedażą online? 

Źródło: https://blog.przyjazne-ukulele.pl/ – blog o ukulele

Skąd się wzięło ukulele?

Ukulele wywodzi się z wysp hawajskich, ma filigranową budowę, i przyjemne dla ucha brzmienie. Jego historia sięga końca XIX wieku. Jedne z pierwszych instrumentów zostały zbudowane przez portugalskich imigrantów, którzy w ówczesnych czasach pojawili się na wyspach hawajskich. Na instrumencie tym grała hawajska rodzina królewska, i wówczas instrument ten stawał się coraz bardziej powszechny. Wtedy zostało ono częścią hawajskiej, radosnej kultury. Na początku 20 wieku kojarzono je z muzyką jazzową, a w następnych latach jego sława powoli malała. Wtedy też, wykształciła się forma ukulele, jaka jest znana do dziś. Uznaje się, że nazwa ukulele znaczy skaczącą pchłę, co z kolei odzwierciedla brzmienie jakie wydaje ten instrument. 

Jak znaleźć najlepsze ukulele??

Najważniejsze, na co trzeba wziąć pod uwagę wybierając odpowiedni instrument dla siebie jest jego wielkość. Należy dobrać go wzrostu przyszłego właściciela, co zdecydowanie usprawni naukę, a także wpłynie na komfort gry. Należy pamiętać, że rozmiar nie oznacza tylko jego wielkości, ale również chodzi o dźwięk ukuleli. Na rynku dostępny jest rozmiar sopranowy, koncertowy, a także tenorowy. Małe ukulele jest znacznie głośniejsze od tych dużych oraz jego brzmienie jest krótkie. Najgłośniejsze ukulele to tenorowe, także wybrzmiewa najdłużej. Zdecydowanie większe ukulele przez swoje wymiary jest niepraktyczne, a jednocześnie o wiele droższe. Dlatego rozmiarem, który jest zalecany szczególnie dla początkujących jest sopran. Jest to dobry model również dla dzieci, osób o wzroście do 165 cm, a także dla osób, których ręce są drobnej budowy. Można uznać, że ukulele sopranowe jest najbardziej wszechstronne. Oczywiście po nauczeniu się gry na mniejszym rozmiarze, warto zmienić na większy i stopniowo się z nim oswajać.  Szukając swojego pierwszego ukulele równie istotnym parametrem jest jego cena, gdyż nie wiadomo, czy jest to instrument dla nas. 

Jak zrobione jest ukulele?

Z czego zrobione jest ukulele? Na rynku znaleźć można instrumenty wykonane z wielu różnych materiałów. Najpowszechniejsze, a także najbardziej przystępne cenowo są te ze sklejki i tworzyw sztucznych. Za instrument dreniane musielibyśmy zapłacić cenę dwukrotnie większą. Oczywiście to jak zrobione jest ukulele ma wpływ na jego dźwięk- jest on zdecydowanie lepszy w przypadku drewnianego pudła rezonansowego. Pomimio tego amator na pewno nie znajdzie różnicy, dlatego na początku nie warto inwestować zbyt dużo. Kolejnym istotnym kryterium przy wyborze idealnego instrumentu jest jego kształt. Te najpowszechniejsze mają kształt ósemki, aczkolwiek występują także w kształcie ananasa.

Kupno ukulele- sklep stacjonarny czy internetowy

Decydując się na wybór odpowiedniego ukulele musimy wziąć pod uwagę szereg różnych czynników. Gdy już podejmiemy decyzję którego dokładnie ukulele poszukujemy, należy zastanowić się nad wyborem właściwego sklepu. Lepiej szukać ukulele stacjonarnie, czy przez internet? Odpowiedź na to pytanie na pewno nie jest łatwa. Obydwie opcje mają plusy i minusy.

W sklepie online wybór jest na pewno większy, i dostępność ukuleli jest łatwiejsza. Jednakże nie mając doświadczenia z takim instrumentem jesteśmy zdani tylko na siebie, bez rady ze strony fachowca. Co więcej nie mamy możliwości dokładnego obejrzenia instrumentu czy wysłuchania jego dźwięku, a jest to ważna opcja.  Z drugiej strony sklepy internetowe kuszą znacznie przystępniejszymi cenami niż w sklepach stacjonarnych, poza tym nie we wszystkich miastach znajduje się sklep muzyczny.

Jeśli jesteśmy amatorami, idealnym rozwiązaniem byłoby skorzystanie ze wsparcia fachowca stacjonarnie. Jeżeli egzemplarz jaki nas interesuje nie jest dostępny, można go oczywiście zamówić przez internet. W sytuacji bardziej zaawansowanych graczy, którzy mają pojęcie o tych instrumentach sprawa wydaje się prostsza, ponieważ mogą od razu zamówić instrument online.