Obecnie coraz więcej pacjentów decyduje się na badanie wzroku. Bardzo to cieszy, tym bardziej, że dostępnych mamy wielu lekarzy, którzy potrafią leczyć choroby oczu i dobierać należyte szkła korekcyjne. Wydaje się jednakowoż, że niewiele osób zdaje sobie należycie sprawę z różnic pomiędzy fachowcami takimi jak okulista i optometrysta. Warto w związku z tym wyjaśnić tę kwestię.

Okulista – co robi?

Po pierwsze, okulista jest zawodem regulowanym przez prawo, a optometrysta nie. Okulista odpowiada za szczegółowe badanie oczu, przeciwdziałanie różnorakim chorobom, leczenie różnych przypadłości oraz wykonywanie operacji na narządach wzroku. Z kolei optometrysta, choć nie jest to tytuł regulowany przez polskie prawo, należy do polskiego systemu ochrony zdrowia, a do jego wykonywania wymaga się wyższych studiów w tej dziedzinie.

Kim jest optometrysta

Optometrysta odpowiada przede wszystkim za dobór należytych soczewek oraz okularów. Nie ma niestety wykształcenia, żeby tak jak okulista gdansk wykonywać wszelkie zabiegi i operacje, ale potrafi precyzyjnie określić teraźniejszy stan zdrowia narządów wzroku klienta i dopasować należyte soczewki korekcyjne. Może także zalecić udanie się do okulisty w celu pozbycia się danego schorzenia. Pacjenci zmagający się z problemami widzenia obuocznego mogą także liczyć na terapię wzrokową, jaką przeprowadza doświadczony optometrysta. 

Reasumując i trochę uogólniając – okulista jest specjalistą od leczenia chorób narządów wzrokowych, natomiast optometrysta przede wszystkim pomaga w doborze szkieł korekcyjnych.