Kilkadziesiąt lat temu wszyscy szyli, prawie w każdym domu znajdowała się maszyna do szycia i bardzo możliwe, że każda babcia przerabiała ubrania. Później przyszedł czas, w którym to rzeczy w sklepach kosztowały niedużo i młodsze osoby przestały sięgać nawet po igłę i nić. Zaczęto pozbywać się dziurawych skarpetek i bluzek zamiast je naprawić. Aktualnie, kiedy często zwraca się uwagę na świadome kupowanie i gdy rękodzieło jest bardzo modne, o wiele więcej ludzi chce się nauczyć szyć. Sposobów na naukę szycia jest wiele i zdecydowanie nie ma potrzeby, aby zaopatrywać się w najdroższe tkaniny z hurtowni, aby ją rozpocząć.

Od czego zacząć naukę szycia?

Żeby rozpocząć naukę szycia na maszynie, konieczna jest maszyna do szycia. Jeśli nie jesteście pewni, czy jest to hobby dla Was i czy na pewno to polubicie to nie trzeba kupować nowego sprzętu. Na sam początek odpowiednia będzie pożyczona ze strychu stara maszyna albo kupiona za kilkadziesiąt złotych na aukcji internetowej. Nie potrzebujecie również nowych materiałów. Na pewno trzymacie w szafie za małe rzeczy, których nie używacie – bardzo dobrze sprawdzą siębędą idealnena samym początku. Powinniście za to kupić dobrej jakości nici. Najgorsze co może być jak zaczynacie się uczyć szyć, jest zrywająca się nić. Większość pasmanterii online oferuje dobrej jakości nici.

Gdzie uczyć się szyć?

Jeśli jesteście z dużego miasta to warto rozejrzeć się za stacjonarną nauką szycia. Istnieje też dużo kursów online. Jeżeli jednak chcecie sprawdzić czy jest to coś dla Was, to ciekawym rozwiązaniem są poradniki w internecie. Bez problemu odnajdziecie sporo filmów na youtubie dla osób zaczynających szyć. Bardzo duża ilość porad jest też na forach o szyciu. Nie próbujcie robić więcej niż faktycznie umiecie. Bardzo szybko możecie się zniechęcić jeżeli postanowicie szyć za trudne rzeczy. Na samym początku rewelacyjnie nauczcie się szyć prosty ścieg. Nie dodawajcie dodatków krawieckich takich jak guziki, rzepy albo suwaki. Jeszcze przyjdzie na to odpowiedni moment. Zacznijcie od uszycia zwykłej szmatki i dekoracyjnej poszewki.

Skąd brać materiały do szycia?

Jeśli dopiero zaczynacie naukę to najlepiej wziąć podarte ubrania, które macie w domu. Jeśli nie macie nieużywanych albo zbędnych bluzek lub powłoczek na kołdrę to spytajcie się rodziców, czy nie mają czegoś, czego mogą się pozbyć. Do ćwiczenia prostego szycia nie jest Wam potrzebny najpiękniejszy materiał. W momencie, w którym już będziecie znać podstawowe zasady szycia i postanowicie stworzyć coś ładniejszego to najlepiej jest pójść do sklepu z tkaninami, spojrzeć na sklepy internetowe, które zajmują się sprzedażą materiałów. Szyjąc tylko dla siebie nie warto zaopatrywać się w ogromne ilości materiałów w hurtowniach pasmanteryjnych. Najpierw sprawdźcie też jaki materiał zamawiacie. Bawełna bawełnie nie jest równa. Możecie kupić rozciągającą się dzianinę i zdecydowanie sztywniejszą tkaninę. Warto pomyśleć czego potrzebujecie i taki materiał wziąć.

Podsumowując – jeśli dopiero zaczynacie naukę szycia to nie musicie inwestować grubych pieniędzy na materiały i akcesoria do szycia. Jeżeli tylko możecie to weźcie ze strychu maszynę, na której sprawdzicie, czy szycie jest zajęciem dla Was. Na samym początku nie jest Wam potrzebnych 20 różnych ściegów, ale wystarczy podstawowy prosty. Najważniejsze jest tylko, żeby maszyna była sprawna. Nie musicie również kupować w hurtowni ogromnych ilości wymyślnych tkanin. Wystartujcie z tym, co posiadacie i dopiero później kupujcie to, co będzie dla Was niezbędne. Szycie to niesamowicie przydatna umiejętność i z pewnością rewelacyjne hobby, ale miejcie z tyłu głowy, że nie wszyscy muszą zajmować się szyciem.