Każdego roku we wrześniu rodzice dzieci chodzących do szkoły muszą zmierzyć się często z niemałym wydatkiem- zakupem podręczników szkolnych. Niektórzy decydują się na książki zupełnie nowe z księgarń, a niektórzy kupują używane od starszych roczników. Warto dbać o ich dobry stan chociażby ze względów czysto ekonomicznych- takie książki można sprzedać. Bez względu na miejsce, gdzie podręczniki zostaną zakupione, należy uczyć dzieci jak o nie dbać. Nierzadko pod koniec roku szkolnego książki są w bardzo złym stanie- pogniecione okładki, podarte kartki, powyrywane strony, plamy po herbacie. Z tego powodu takie podręczniki nadają się tylko do wyrzucenia i nie ma możliwości ich sprzedaży. Ten problem dotyka nie tylko podręczników. Problemem są również zeszyty. Ale czy po zaliczeniu materiału warto trzymać stare zeszyty? Oczywiście, że tak! Zwłaszcza że, na zakończenie szkoły podstawowej, czy liceum są egzaminy, do których warto przygotowywać się ze starych notatek. Aby tak było, należy o nie odpowiednio zadbać.

Źródło: Sklep z okładkami na książki i zeszyty

Przechowywanie podręczników i zeszytów

Dbałość o książki warto zaszczepić już od najmłodszych lat. Warto przypilnować, aby dzieci już od wczesnego dzieciństwa umiały właściwie obchodzić się z książkami. Pozwoli to w późniejszym okresie zadbać o podręczniki szkolne, z których często się korzysta i szybciej się zużywają niż książka, którą czyta się tylko raz i potem odkłada na półkę. Odpowiednią dbałość czy to o książki, czy o podręczniki należy zacząć już w momencie przechowywania. Przede wszystkim książki nie lubią wilgoci. Dlatego kuchnia, czy łazienka są nieodpowiednimi pomieszczeniami do przechowywania tego typu rzeczy. Oczywiście trzeba także koniecznie unikać polania. Nie dość, że może to zniszczyć tekst, ponadto takie strony bardzo się marszczą. Po skorzystaniu z książki, należy odłożyć ją na miejsce i postawić w pionie, zapobiegnie to zagnieceniom i przedarciu okładki. 

Jak nosić podręczniki i zeszyty do szkoły?

Z pewnością wiele uszkodzeń ma miejsce w momencie transportu książek. Zazwyczaj w plecaku szkolnym bardzo się niszczą, ponieważ uczniowie wkładają je tam niedbale. Poza tym takie podręczniki, i zeszyty mają często styczność z drugim śniadaniem, co bardzo im szkodzi. Czasami podczas wyciągania z plecaka okładka się podrze, albo pomiędzy strony wpadnie jakiś przedmiot, który może pognieść strony. Warto książki i zeszyty przenosić w plecaku w oddzielnej komorze niż śniadanie, buty, czy napoje. Zapobiegnie to choć części uszkodzeń. 

Dodatkowe zabezpieczenie zeszytów i książek

Oczywiście podstawą na co dzień w dbaniu o podręczniki szkolne i zeszyty jest odpowiednie ich przechowywanie zarówno w domu, jak i w drodze do szkoły. Nie znaczy to jednak, że nie można dodatkowo o nie zadbać. Książki, szczególnie te, które dzieci każdego dnia noszą do szkoły można dodatkowo zabezpieczyć specjalnie do tego przeznaczoną okładką. Obwoluty na książki ochronią je przed kurzem, tłuszczem, szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Jeśli zechcemy zakupić foliowe okładki na książki, zapobiegnie to negatywnemu działaniu wilgoci na delikatne kartki.  W sklepach papierniczych jest szeroki asortyment okładek: foliowe, papierowe, kolorowe, gładkie, przezroczyste. Warto zdecydować się także na pewien wzór obwoluty i zakupić od razu pełen komplet. Oczywiście obwoluty trzeba właściwie dobrać do wielkości książki. Nie wszystkie książki są standardowych wymiarów, czasami trzeba iść do sklepu z zestawem książek, aby sprzedawca mógł dopasować właściwe. Na rynku dostępne są również okładki samoprzylepne. Jest to permanentna metoda naochronę książek. Takiej okładki nie da się już zdjąć bez uszkodzenia podręcznika. Jeśli jednak zdecydujemy się na ten typ ochrony, są one szczególnie polecane zwłaszcza dla podręczników z miękką okładką, i tych z wyjątkowymi wymiarami. Wystarczy zakupić taką okładkę i samodzielnie obkleić książki, nie ma potrzeby specjalnie udawać się do sklepu aby dopasować odpowiedni rozmiar. Jeżeli chodzi o zeszyty, szczególnie te, w których są istotne notatki, również warto je zabezpieczyć. Zazwyczaj obwoluty na zeszyty są typowych rozmiarów, i wystarczy poinformować sprzedawcę jaki zeszyt chcemy obłożyć. Oczywiście nie wszystkie książki dzieci noszą do szkoły. Te, które często przechowywane są w domu nie ma potrzeby obkładać. Wystarczy jedynie staranne ich przechowywanie w odpowiednim miejscu w domu.

Czy w książkach należy robić notatki?

Często w czasie lekcji trzeba w książce zaznaczyć najważniejsze fragmenty tekstu. Jeżeli po skończeniu roku szkolnego zamierzamy sprzedać taką książkę, nie opłaca się to robić długopisem czy zakreślaczem. Najlepiej do tego wykorzystać ołówek, który później można bez problemu wymazać. Oczywiście, nie dotyczy to książek z zadaniami. Tego typu książki są zazwyczaj jednorazowe. Nawet jeśli uczeń robi zadania miękkim ołówkiem, często na papierze widoczny jest, który uniemożliwia sprzedaż. Natomiast jeśli chodzi o książki czy lektury szkolne, warto dbać o pisanie w nich jedynie ołówkiem, który później łatwo się wymazuje. Zadbany podręcznik ma znacznie większą wartość, niż jego zniszczony odpowiednik, dlatego chociaż ze względów ekonomicznych warto troszczyć się o jego odpowiedni stan. Oczywiście nawet staranne zabezpieczenia oraz okładki nie dadzą rady, jeśli dbałości o książki i zeszyty.