Notatniki czy kalendarze spiralowane są zazwyczaj widziane jako jedne z najbardziej elegancko stworzonych produktów drukarskich. Technika spiralowania pozwala złączyć ze sobą kartki o znacznej grubości, a również wielostronnicowe publikacje. Dzięki temu świetnie sprawdza się do notatników z grubą okładką, kołonotatników, kalendarzy czy brulionów. 

Właściwości produktów spiralowanych

Oprawa spiralna to proces, który łączy ze sobą strony głównie plastikową lub metalową spiralą – jest ona wsuwana do otworów wzdłuż krawędzi kartek papieru. Szereg firm posiada także różne kolory spirali – żeby produkt był możliwie mocno spersonalizowany. Spiralowanie wykorzystuje się przeważnie dla dokumentów do 300 stron. Jedną z najciekawszych usług na rynku drukarskim jest propozycja firmy OandP – introligatornia – oferują oni wykonywanie opraw o maksymalnej grubości grzbietu do 27mm i szerokości oprawy 500mm. Profesjonalne wykonanie spiralowania gwarantuje wygląd wysokiej klasy, a także wytrzymałość.

Jakie są zalety spiralowania?

Przed zleceniem projektu do druku rzadko zastanawiamy się nad tym, jak będzie się z niego korzystało. Zwykle koncertujemy się na kwestiach wizualnych, choć sprawy techniczne są tak samo ważne. Jeżeli postawimy na spiralowanie, będziemy mieć pewność, że wydrukowane strony produktu będą się łatwo obracać, pozostawać na swoim miejscu, a szczególnie nie będą się giąć i uszkadzać. Książek spiralowanych nie trzeba także przytrzymywać na konkretnej stronie, by się nie zamknęła. Właśnie dlatego jest to jeden z lepszych w wyborów w przypadku książek kucharskich.

Dodatkowo, oprawy spiralowane zezwalają na otworzenie książki w pełnych 360 stopniach. Z tego powodu mamy możliwość łatwego przeglądania, a również zajęcia jak najmniejszej ilości przestrzeni na blacie czy stoliku.