Jeżeli jesteś rodzicem malucha to z pewnością zaciekawi Cię ten artykuł. W sklepach zobaczyć można zdecydowanie więcej akcesoriów dla dzieci. Jednym z tego typu produktów jest kołyska drewniana, która współcześnie coraz częściej pojawia się w domach z maluszkami. Jakie są zalety i wady kołysek drewnianych i w co lepiej zainwestować – kołyskę, a może łóżeczko dla noworodka?

Źródło: Kora – kołyski drewniane dla dzieci

Jakie są różnice między kołyską a łóżeczkiem dla noworodka?

Na początek najbardziej oczywistą różnicą jest fakt, że łóżeczko nie rusza się, a kołyska kołysze się, ale jakie jeszcze są różnice tych dwóch produktów dla dzieci? Co najważniejsze czas korzystania. Kołyska drewniana jest świetna dla niemowląt, ale tylko przez pewien czas. Jak tylko dziecko zaczyna samodzielnie siadać, to konieczne jest odstawienie jej na korzyść łóżeczka. Następną różnicą są gabaryty produktu – łóżeczka nabędziemy w przeróżnych rozmiarach, mogą być samodzielnym przedmiotem, lub można je dostawić do dużego łóżka. Kołyski zazwyczaj są nieduże i mają rozmiar około 90x40cm, co za tym idzie nie ma problemu z wpasowaniem ich do mieszkania, nawet jeśli jest ono nieduże.

Łóżeczko i kołyska – jakie są ich zalety?

Zarówno łóżeczko, jak i kołyska drewniana posiadają plusy. Każde posiada entuzjastów i tylko od Ciebie zależy, którą rzecz kupisz dla swojego noworodka. Najważniejsze plusy łóżeczka to:

  • łatwość otrzymania przeróżnych wymiarów mebelka, dzięki czemu łóżeczko jest oszczędnościowe i może służyć nawet przez kilka pierwszych lat,
  • produkty ze zmiennym poziomem materaca, co za tym idzie początkowo są doskonałe dla noworodków, a potem można dopasować je dla starszych dzieci,
  • zazwyczaj mają dodatkowe miejsce na przechowywanie albo możliwość zamontowania przewijaka, dzięki czemu nie trzeba kupować kolejnego mebla.
Kołyska drewniana jest zupełnie odmiennym produktem niż łóżeczko i mimo, że ma takie samo zastosowanie, jej plusy są całkowicie inne, a będzie to między innymi:
  • mały rozmiar, dzięki czemu zmieści się nawet do niewielkiej sypialni,
  • pomaga usypiać malucha i ukoić płacz, dlatego że jej lekkie bujanie przypomina noworodkowi czas spędzony w brzuchu mamy,
  • huśtanie się kołyski bardzo dobrze wpływa na układ nerwowy dziecka i na poprawny rozwój mózgu,
  • nie jest kosztownym przedmiotem, w szczególności, jeśli zdecydujecie się kupić ją bezpośrednio od producenta kołysek.

Jakie są wady łóżeczek, a jakie kołysek dla noworodków?

Bez dwóch zdań każdy produkt ma pewne minusy. Przykładowo łóżeczko nie należy do najmniejszych mebli i czasem nie da się umieścić go blisko łóżka rodziców. A to wiąże się z tym, że doglądanie w nocy malucha będzie równało się wyjściu do innego pomieszczenia, co dla niektórych będzie niewygodne. Na dodatek podczas kilku pierwszych miesięcy życia, dziecko zdarza się, że śpi w łóżku rodziców, a nie ma takiej sytuacji w przypadku kołyski, która bez problemu może być umieszczona tuż obok łóżka. Dużą wadą kołyski jest to, że nie może być ona wykorzystywana przez długi czas, ponieważ staje się niebezpieczna dla dziecka, które samodzielnie zaczyna siadać. Kupując ją musimy mieć świadomość, że dosyć szybko będzie trzeba wymienić ją na łóżko. Na dodatek niemałym problemem jest przestawianie dziecka ze spania w kołysce drewnianej, na spanie w łóżeczku. Jeśli niemowlak będzie przyzwyczajone do ciągłego kołysania, może mieć problemy z zasypianiem bez tego efektu.

Jak można zauważyć, każdy z tych produktów ma pewne wady i zalety. Do Ciebie rodzicu więc należy wybór i zastanowienie się co jest najlepszą decyzją. Na pewno producenci kołysek działają nad tym, żeby produkty te stały się popularniejsze, szczególnie, że mają bardzo dobry wpływ na rozwój niemowlęcia, a rodzicom z pewnością na tym zależy.