Dom opieki jest miejscem przeznaczonym dla seniorów. Może wybrać się tam każda osoba, która ma powyżej siedemdziesięciu lat i nie jest w stanie sama poprawnie funkcjonować; inaczej rzecz ujmując, wymaga opieki. Wiele osób decyduje się na umieszczenie swoich krewnych w takich ośrodkach, zwłaszcza, że obecnie oferta miejsc tego rodzaju jest naprawdę atrakcyjna.

Dom opieki – jak prowadzić poszukiwania?

Jak wybrać odpowiedni dom opieki? Kwestia ta nie jest przesadnie skomplikowana – należy poszperać trochę w sieci, aby zorientować się, jakie placówki są dostępne w Twoim rejonie i jakie mają oceny. Można wybrać państwowy dom opieki rybnik, którego koszty regulowane są z reguły przez samorząd, burmistrza lub gminę. Cena mieszkania w takim ośrodku jest znacznie mniejsza, niż w prywatnym, ale nie należy oczekiwać ogromnych luksusów dla mieszkańców.

Prywatny dom opieki z kolei jest z reguły prowadzony przez fundację, stowarzyszenie albo osobę fizyczną. Tutaj ceny są o wiele większe, gdyż sięgają nawet czterech do pięciu tysięcy złotych miesięcznie, ale różnorakie miejsca tego typu oferują obszerną ofertę atrakcji dla mieszkańca, jak również świetne warunki noclegowe. 

Dom opieki – na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę?

Zanim podejmiemy decyzję na temat wyboru najlepszego domu seniora dla naszego krewnego, dobrze jest zapoznać się z ofertą zarówno prywatnych, jak i publicznych placówek. Należy również dopasować cenę pobytu do możliwości finansowych krewnego oraz naszych – trzeba mieć przy tym świadomość, że jeśli chodzi o publiczny dom opieki, samorząd może pokryć część kosztów pobytu. Warto również odwiedzić wybrane miejsce osobiście, aby zorientować się nieco odnośnie warunków pobytu oraz zaletami, jakimi może pochwalić się dany dom opieki.