Biuro rachunkowe jest podmiotem gospodarczym, które zamiast właścicieli firmy wylicza podatki dochodowe, podatki od towarów i usług VAT. Dosyć często prowadzi dodatkowo dokumentację kadrową, czyli listy płac, wyliczanie dni urlopowych i wykonywanie deklaracji PIT. Do obowiązków dobrego biura rachunkowego należy także prowadzenie ksiąg handlowych i podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów.

Zarówno duże jak i niewielkie firmy często chcą podjąć współpracę z biurem księgowym, niż zajmować się rachunkowością samodzielnie. 

Na co zwrócić uwagę wybierając biuro rachunkowe?

Na rynku trafimy na ogromne ilości biur rachunkowych. Będą to zarówno małe rodzinne przedsiębiorstwa, duże firmy przyjmujące do pracy dziesiątki księgowych, ale też ogólnopolskie mobilne księgowości. Na pewno ciężko jest wybrać , która będzie pasować wszystkim.

Warto spojrzeć, czy instytucja, której planujesz powierzyć całą księgowość ma ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej i ma Licencję Ministerstwa Finansów. Wprawdzie od 2014 roku nie trzeba mieć wykształcenia kierunkowego aby pracować jako księgowy. Nie jest konieczne również posiadanie certyfikatu Ministerstwa Finansów, ale to my podejmujemy decyzję czy chcemy powierzać odpowiedzialność w ręce firmy, która może nie mieć pojęcia na tematy księgowości.

Kolejnym aspektem, który warto sprawdzić jest istnienie tzw. opiekuna klienta. Niektóre biura księgowe przydzielają określonego księgowego, który ma za zadanie troszczyć się Twoją firmą. Zazwyczaj otrzymujesz kontakt do swojego doradcy i ma on wszystkie dokumenty o Tobie zawsze pod ręką. Tańsze przedsiębiorstwa często nie dają takich możliwości i zawsze, kiedy potrzebujesz jakiś danych trzeba zadzwonić na ogólnodostępną infolinię i poczekać, aż randomowy doradca odnajdzie dokumentację Twojej firmy.

Czy warto zdecydować się na współpracę z biurem rachunkowym

W szczególności warto podjąć się współpracy z biurem księgowym ponieważ jest to niesamowita oszczędność czasu. Kierując firmą nierzadko korzystniej jest przeznaczyć go na zdobywanie nowych kontrahentów, albo atrakcyjniejszą obsługę tych, którzy z nami są, niż na samodzielne prowadzenie ksiąg rachunkowych. W dodatku – aby prawidłowo prowadzić księgowość w firmie konieczne jest bieżące zaznajamianie się z ciągle modyfikowanymi przepisami prawa w zakresie rachunkowości.

Ostatni już czynnik to odpowiedzialność za błędy. Jeśli oddasz niepoprawny protokół do Urzędu Skarbowego możesz dostać karę grzywny, a na dobitkę, zarzut popełnienia oszustwa podatkowego. W momencie kiedy współpracujesz z dobrym biurem rachunkowym – to ono płaci karę.