Jakimi metodami można uczyć języka angielskiego przedszkolaki?

Istnieje wiele sposobów nauki i zupełnie inne zostaną wykorzystane dla młodzieży, a inne dla kilkulatków. W przypadku przedszkolaków zazwyczaj wykorzystywane są:

  • nauka multisensoryczna,
  • metoda reagowania całym ciałem,
  • metoda komunikacyjna,
  • metoda audiolingwalna,
  • metoda bezpośrednia,
  • metoda immersji.

Dla przykładu metoda sensoryczna wprowadza dużą ilość gier oraz zabaw w języku angielskim, co za tym idzie jest idealna zarówno dla przedszkolaków, jak i trochę większych dzieci. Nauka z użyciem metody reagowania całym ciałem także jest popularna w przedszkolach, dlatego że bazuje na reakcji motorycznej dziecka. Często stosowana metoda komunikacyjna widywana jest przy dzieciach, które są osłuchane z językiem obcym i zakłada ona, że od początku dzieci nie używają języka ojczystego.

Czym jest immersja i kiedy jest stosowana?

Jednym z najczęściej wykorzystywanych sposobów na naukę języka w przypadku przedszkoli wielojęzykowych jest immersja. Jest ona tak popularna i posiada rzeszę zwolenników, dlatego, że uczy dzieci języka angielskiego, bez tłumaczenia wszystkiego na język polski. W konsekwencji przedszkolaki uczą się go instynktownie, w podobny sposób jak swój ojczysty język. W taki sposób angielskiego najczęściej uczy się w językowych przedszkolach niepublicznych, gdzie zatrudniani są osoby mówiące biegle po angielsku. Dzieci wykorzystują języka obcego w prawdziwych scenkach – w trakcie zabaw, posiłków albo spacerów. Daje to wspaniałe efekty i sprawia, że maluchy nie czują się nienaturalnie podczas stosowania go i nie zastanawiają się nad czasem lub słówkiem, którego zastosowali, jak to ma miejsce u dzieci starszych. 

Dlaczego tak ważne jest zadbanie o dobrą naukę języka angielskiego w przedszkolu?

Dzieci im mniejsze, tym prościej łapią język obcy. U większych dzieci trudniej jest użyć część z wymienionych sposobów, chociażby tak bardzo lubianą immersję. Maluchy w mig łapią nowe słówka i łatwe zwroty. Bardzo dobrze też działa w ich przypadku nauka przez zabawę, co niekoniecznie jest odpowiednim wyborem w przypadku uczniów wyższych klas szkół podstawowych. Powinno się mimo wszystko pamiętać o kilku podstawowych zasadach nauki dzieci w wieku przedszkolnym. To co najważniejsze, to przedszkolaki mają krótki czas koncentracji i lepiej nie angażować ich w kilka godzin nauki na raz. Lubią naśladować innych, co za tym idzie świetnie sprawdzi się odgrywanie scenek w teatrzyku. No i na koniec – dzieci takie uczą się poprzez doświadczenia stymulujące zmysły. Z tego powodu fantastycznie jest uczyć je metodami naturalnymi, gdzie nie ma potrzeby siedzieć w ławce, ale bawić się i powtarzać rymowanki, czy też śpiewać piosenki. 
Niezmiernie ważne jest wybranie idealnego przedszkola angielskiego, gdzie nauczyciele będą wiedzieli jak uczyć takie dzieci. Świetnie sprawdzi się więc przedszkole niepubliczne w Łomiankach.