Każdy z nas codziennie korzysta opakowań. Znajdują się praktycznie wszędzie, większość produktów spożywczych jest w nie zapakowana, kurier przywozi nam nasze zamówienie zapakowane w karton. Praktycznie każda rzecz, ma swoje opakowanie. Tektura, to najgrubszy papierniczy materiał, by powstała – przynajmniej dwie warstwy masy papierniczej, muszą zostać sklejone. Wykorzystywana jest do produkcji różnorodnych opakowań, które używane są między innymi w przemyśle spożywczym. Jak właściwie powstają opakowania?

Jak wygląda produkcja opakowań – krok po kroku

Aby powstało opakowanie na samym początku powinien zostać stworzony projekt. Gdy profesjonaliści, otrzymają już gotowy projekt lub zlecenie na wykonaniedanego opakowania, zaczyna się etap projektowania. Następnie, wybierana jest tektura, zgodnie z wymaganiami i oczekiwaniami klienta.

Bardzo istotna jest jakość tektury – to od niej zależy wytrzymałość kartonu.Do produkcji tektury, używana jest makulatura oraz ścier drzewny, są one poddawane odpowiedniej obróbce chemicznej oraz termicznej. Na samym początku, otrzymuje się cienkie arkusze, które klejone są warstwowo w taki sposób, żeby utworzyły tekturę. Im więcej będzie warstw tektury, tym karton będzie bardziej wytrzymałe. Kartony, używane przez firmy zajmujące się przeprowadzkami, czasami mają aż siedem warstw. Gotowa tektura, poddawana jest wykrajaniu na określony wymiar. Gotowe już opakowania, można na życzenie klienta personalizować. Na kartonach: można naklejać naklejki, wykonać nadruki czy też wykończyć je folią bądź ozdobnym papierem.

Gdy wszystkie opakowania, są wykrojone i oderwane od wszystkich pozostałych opakowań, można wykonać na nich nadruk lub poddać kaszerowaniu – czyli oklejanie, bardzo cienką warstwą papieru. Efekt końcowy daje nam miłe w dotyku opakowanie, poza tym, tak wykończone opakowania wyglądają niezwykle estetycznie. Na opakowaniach można umieścić nadruk na życzenie klienta, może to wywołać większe zainteresowanie klientów danym produktem. Ostatnim etapem jest złożenie lub klejenie opakowań, które może odbyć się mechanicznie lub ręcznie. Po złożeniu,kartony są już w pełni gotowe aby dotrzeć do docelowego klienta. Jeśli zamówienia są duże, złożenie kartonów należy do klienta. Złożone na płasko kartony, o wiele łatwiej się transportuje oraz magazynuje – zajmują dużo mniej miejsca. Czasami klienci, chcą otrzymać już złożone opakowania. Poznaj pełną ofertę na folmaxdruk.pl

Gotowy produkt na zamówienie klienta

Pomimo, że proces produkcji opakowań zawsze wygląda bardzo podobnie, klienci mają możliwość dopasowania ich pod względem swoich własnych potrzeb oraz oczekiwań. Sam proces, pomimo że wydaje się skomplikowany, wcale taki nie jest. Produkt końcowy, który powstaje w tym procesie, nie tylko skutecznie chroni produkt ale i reklamuje jego zawartość, której często nie widać.