Zjawienie się na świecie malucha wprowadza bardzo duże zmiany w życiu jego rodziców. Na długo przed zjawienie się w naszym życiu małego człowieka, jest sporo obowiązków, których należy przypilnować po to by po urodzeniu i wyjściu ze szpitala, zarówno mama jak i maluch mieli dobre warunki. Jak o to zadbać?

Czego się wystrzegać?

W pierwszej kolejności według statystyk lekarzy, trzeba zadbać o to, żeby niemowlę podczas pierwszego roku życia spało w pokoju opiekunów. Jest to fragment, o jakim dużo młodych par nie pamięta. Największym niebezpieczeństwem w wypadku niemowląt stanowi przypadłość noszące nazwę SIDS – nieoczekiwana śmierć łóżeczkowa. Badacze udowadniają, że można tego łatwo uniknąć oczywiście przez wstawienie dziecięcego łóżka do sypialni opiekunów. W pierwszej kolejności z uwagi na to, że do tego typu zgonów wśród maluchów dochodzi zwłaszcza przez zadławienie. Najlepszym rozwiązaniem jest to , by łóżeczko niemowlaka znajdowało się w bliskiej odległości łóżka opiekunów. Pamiętajmy również o tym, iż w takich wypadkach zagrożeniem jest również to, jeśli dziecko śpi z opiekunami, ponieważ, że jest prawdopodobieństwo, iż zostanie przygniecione przez rodziców podczas snu więc w przypadku tego rozwiązania musimy być niezwykle ostrożnym.

W czym ma spać noworodek?

Skoro już zdajemy sobie sprawę, że najkorzystniejszym sposobem dla naszego maleństwa stanowi spanie w tym samym miejscu z opiekunami przyjrzyjmy się drugiej, tak samo istotnej, rzeczy – w czym ma spać noworodek. Świeżo upieczeni opiekunowie najczęściej decydują się na trzy rozwiązania:

  • Łóżeczko – jest to mebel zarówno adekwatny w pierwszych dniach życia malucha jak i w późniejszym czasie, więc jest jednocześnie użytkowy i oszczędny
  • Kołysanka lub kosz – szczególnie przez to, iż niezawodnie usypia dziecko a także pomaga rodzicom w prostszy sposób kołysać
  • Dostawka do łóżka rodziców – dokładnie tak, jak poprzednie metody jest dużą wygodą szczególnie dla mamy, która posiada dużą możliwość kontrolowania noworodka

Warto brać pod uwagę, że rodzice muszą indywidualnie dopasować tego typu rozwiązanie, przede wszystkim mając na uwadze posiadany w swojej sypialni wolny areał. Zwróćmy uwagę również, żeby dziecko spało bez zabawek.

Jakie materiały są najlepsze dla noworodka?

Podczas wyboru dodatków dla naszego maluszka, zwróćmy uwagę na to z jakiego materiału jest ono wyprodukowane. Dla najmłodszych członków rodziny najbardziej sprawdzi się drewno, zwłaszcza fachowo zrobione. Drewniane kołyski dla dzieci lub łóżeczka są zarówno solidne jak i bezpieczne dla niemowląt. Co tym bardziej dla świeżo upieczonych rodziców stanowi dodaną wartością, ponieważ dobrze wykonane łóżeczko albo kołyska z drewna będą służyć nam jeszcze przez wiele lat, np. w wypadku drugiego dziecka.