Można powiedzieć, że teraz niemalże każdy borykał się z problemem kamienia nazębnego. Według badań 90% osób ma z nim kłopot. Z tego powodu tak ważne są regularne przeglądy jamy ustnej u dentysty. Warto pamiętać, że pozbywanie się kamienia nazębnego nie jest skomplikowane, a może uchronić przed poważniejszymi kłopotami jak np. paradontoza. Oczywiście część ludzi jest znacznie bardziej narażona na rozrost osadu niż inni. Ten problem dotyczy szczególnie amatorów kawy, palaczy papierosów a także osób, które zazwyczaj piją zieloną herbatę. Niedostateczna higiena jamy ustnej również może być powodem powstania osadu. Każdy kto choć raz miał do czynienia z tym problemem zadaje sobie pytanie – czy da się usunąć kamień domowymi sposobami? Czy jedyne rozwiązanie to wizyta u dentysty?

Dopiero po wyleczeniu zębów możemy pomyśleć o upiększaniu swojego uśmiechu i zrobić sobie implanty.

Osad nazębny – co to jest i jak się tworzy?

Niemal każdy zetknął się z dolegliwością jaką jest kamień nazębny. Dlatego trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie skąd on się właściwie bierze i co to dokładnie jest? Można powiedzieć, że kamień nazębny to mieszanka bakterii, pozostałości z pożywienia oraz soli mineralnych. Gromadzi się on zazwyczaj w okolicy linii dziąseł po wewnętrznej stronie zębów w formie żółto – brązowego osadu. Może niszczyć zęby i przyczyniać się do powstawania próchnicy. Jest to doskonała pożywka dla drobnoustrojów, które powodują stan zapalny dziąseł. Kamień nazębny jest miejscem rozmnażania się bakterii, z tego powodu właściwa higiena zębów jest tak istotna. Zazwyczaj jednym z objawów zaawansowanego osadu nazębnego oprócz widocznego osadu jest również nieprzyjemny zapach z ust.

Domowe sposoby na usuwanie osadu nazębnego

Kiedy kamień nazębny jest tak rozwinięty, że przyczynia się do próchnicy i stanu zapalnego dziąseł należy bezwzględnie iść na wizytę do dentysty. Jednakże w przypadku mniej rozwiniętego kamienia warto próbować domowych sposobów. Jednym z popularniejszych jest domowej roboty pasta z sody oczyszczonej i oleju kokosowego. Te dwa elementy połączone razem sprawnie mogą usuwać kłopotliwy osad. Następną metodą usuwania kamienia nazębnego w domu jest ocet jabłkowy. Szorowanie zębów raz w tygodniu octem działa odkażająco i posiada właściwości przeciwpróchnicze. Mało kto zdaje sobie sprawę, że do usuwania osadu nazębnego pomocne mogą się okazać także drożdże piwne. Stwarzają one w jamie ustnej środowisko niedobre dla życia bakterii. Omawiając domowe sposoby usuwania kamienia nazębnego nie można zapomnieć o węglu aktywowanym Robi się z niego pastę, która oprócz działania przeciwbakteryjnego wykazuje się też działaniem wybielającym.

Pozbywanie się kamienia nazębnego w gabinecie dentystycznym

Oczywiście należy próbować pozbyć się kamienia nazębnego domowymi sposobami, zwłaszcza, że nie są one szkodliwe. Jednakże jeśli schorzenie jest bardziej rozwinięte konieczna może okazać się wizyta u lekarza dentysty. Warto znaleźć lecznicę dentystyczną, w której będziemy czuli się dobrze. Urozmaicony wybór dentystów jest w miastach takich jak Olsztyn, Poznań, Kraków. Nie zawsze osad nazębny jest prosty do usunięcia, a czasami pojawia się on w miejscach niełatwo dostępnych. Wówczas potrzebna będzie pomoc dentysty i użycie profesjonalnego sprzętu. Należy zaznaczyć, że leczenie osadu nazębnego jest istotną profilaktyką schorzeń w obrębie jamy ustnej takich jak paradontoza, próchnica a także stan zapalny dziąseł. Jest to jedna z najistotniejszych usług gabinetów dentystycznych, a sama procedura nie jest trudna do przeprowadzenia. Pozostaje zadać sobie pytanie jak często trzeba przychodzić na usuwanie osadu nazębnego? Lekarze stomatolodzy rekomendują wykonywanie tego zabiegu co roku. Oczywiście należy podejść do tego problemu w zależności od przypadku, ponieważ niektórzy pacjenci mają tendencję do odkładania się osadu, mimo starannej higieny jamy ustnej. Najczęściej lekarz stomatolog zaznacza konieczność przeprowadzenia zabiegu podczas wizyt stomatologicznych. Trzeba pamiętać o regularnym pozbywaniu się osadu nazębnego, gdyż może on zapobiec różnym problemom w przyszłości.