Krata zazwyczaj nie kojarzy się ze wzorem popularnym na garniturach dla mężczyzn. Pomimo to, ostatnio powraca ona do łask, także na oficjalnych zestawach. Jest to wzór niezwykle chętnie wybierany zwłaszcza w modzie ślubnej, i często pasuje ona do większości męskich figur.  Po taką stylizację sięgają zarówno młodzi, jak i starsi mężczyźni. Niewątpliwie krata odznacza się w grupie gładkich, jednokolorowych garniturów. Oczywiście do tak nietypowego zestawu powinno się umiejętnie dobrać inne dodatki jak buty, koszula czy krawat. Na jakie okazje założyć garnitur w kratę? Jak odpowiednio wybrać rodzaj kraty?

Skąd się wzięła moda na garnitur w kratę?

Chociaż moda na garnitury w kratę powróciła do łask w miarę niedawno, z pewnością nie jest to nowy wzór. Tego typu garnitury cieszyły się największą popularnością już w dwudziestoleciu międzywojennym. Wówczas gładkie zestawy uważane były za ekstrawaganckie.  W tamtych czasach za ikonę mody uchodził ówczesny książę Walii – Edward VIII. Do dziś itnieje sformułowanie „krata księcia Walii”, które znaczy specyficzny biało – czarny deseń przełamany niebieską nitką. Wyjątkowo chętnie wybierali go młodzi Brytyjczycy oraz Amerykanie, uważając to za ówczesną alternatywę jednolitych kompletów. Garnitur w kratę łączony jest również z ubiorem myśliwych, gwiazd kina, czy filmowych gangsterów. W kolejnych latach wyszły one z domów mody, aby z powrotem do nich powrócić stosunkowo niedawno. Obecnie jest to wzór bardzo lubiany zwłaszcza przez przyszłych panów młodych, ale również na spotkania formalne i duże przyjęcia, gdzie na pewno będzie się odznaczał.

Koszula do garnituru w kratę

Garnitur w kratę doskonale sprawdzi się zwłaszcza dla mężczyzn którzy chcą wyróżnić się w tłumie, oraz takich, którzy lubią eksperymentować z modą. Aby taka stylizacja wyglądała dobrze, należy starannie dobrać wszystkie dodatki. Jednym z podstawowych jest bez wątpienia koszula. Można tutaj trzymać się zasady, że kiedy w naszym ubraniu dominuje jakiś wzór, reszta musi być jednolita, gładka. Wybierając garnitur warto szukać  „bezpiecznej” kraty, która delikatnie kontrastuje z kolorem materiału. Innymi słowy do granatowego garnituru dobrze będzie wyglądała delikatna, jasnoniebieska krata. W przypadku koszuli można wybrać gładką i stonowaną. Nie zawsze oznacza to kolor biały, warto dopasowywać inne kolory zgodnie z regułami dobrego gustu. Na pewno garnitur w kratę nie eliminuje zupełnie jakichkolwiek wzorów na koszuli. Trzeba je po prostu dopasować starannie z wyczuciem dobrego smaku.

Jak dobrać dodatki do garnituru w kratę?

Wybór właściwych dodatków do garnituru w kratkę zależy od typu stylizacji jaką chcemy skomponować. Inne będą pasowały do formalnego spotkania biznesowego, a inne do luźnego spotkania ze znajomymi. Ciekawe połączenie taki ubiór tworzy w zestawieniu z trampkami w stylu casual. Wybór dodatków zależny jest od typu kraty, prościej jest je dobrać do subtelnego, nie wyzywającego wzoru. Można dobierać koszule gładkie, kolorystycznie nawiązujące do koloru reszty ubioru. W czasie uroczystości oficjalnych warto także wybrać klasykę jeśli chodzi o buty. Najlepiej wybierać proste, ze skóry, kolorystycznie dobrane do reszty kompletu. Formalnego ubioru dopełnią dobrze dobrane spinki do mankietów. Niektórzy panowie chętnie do dużej części stylizacji noszą zegarki, co również jest dobrym pomysłem jeśli chodzi o garnitur w kratę.

Czy garnitur w kratkę jest dobrym wyborem dla pana młodego? 

W ostatnich latach krata na garniturze jest chętnie wybierana przez przyszłych panów młodych. Mimo wszystko jest to stosunkowo odważny wzór, dlatego warto przemyśleć dla kogo będzie on odpowiedni? Wbrew pozorom i powszechnym opiniom garnitur w kratkę jest doskonałym wyborem właściwie dla każdego mężczyzny. Krata na takim komplecie może być zarówno odważna, jak i bardziej subtelna, dlatego dobrze dobrana sprawdzi się przy każdym rodzaju sylwetki pana młodego. Jeśli sami nie umiemy wybrać najlepszego wzoru, można przed tak ważnym wydarzeniem jakim jest ślub zasięgnąć rady profesjonalnego stylisty. Warto wspomnieć, że krata jest odpowiednim wyborem zarówno dla młodych mężczyzn, jak i tych dojrzałych. Wszystko zależy od odpowiedniego dobrania kolorystyki, fasonu itp. Często wesele organizowane są z nietypowym motywem przewodnim. Garnitur w kratę jest idealnym wyborem w przypadku ślubu w stylu boho, rustykalnym a także w stodole.  

Garnitur w kratę – wiele opcji stylizacji

Warto postawić na garnitur w kratę, jeżeli chcemy wyróżnić się z tłumu, oraz pokazać, że mamy pojęcie o najnowszej modzie. Oczywiście nie zawsze trzeba ubierać całego kgarnituru na raz. Na mniej formalne spotkania można dopasować np. spodnie w kratę, i do tego sweter w stylu casualowym. Z kolei marynarka w kratę idealnie się zarówno do spodni jeansowych, jak i chinosów. Taki komplet jest dobrym strojem umożliwiającym komponowanie wielu kompozycji stylistycznych. Krata w stroju formalnym, jak i tym bardziej na co dzień jest świetnym rozwiązaniem o każdej porze roku. Ślub jesienią jest okazją do pokazania się w brązach, szarościach, beżach. Odważniejsi panowie mogą postawić na mocniejsze kolory jak na przykład burgundy czy szmaragd. Tak dobrany komplet pana młodego niewątpliwie podkreśli jego charakter ale także go wyróżni.