Dysponowanie wiedzą na temat ekonomii to nie wszystko aby zostać doskonałym księgowym. Bezspornie jest to baza i bez takich umiejętności nie da się pracować w jako ten specjalista, jednak księgowy, któremu klienci ufają powinien mieć szczególne cechy charakteru. Jakie cechy charakteru powinien mieć więc idealny księgowy i jakie osoby nadają się aby pracować w tym zawodzie? 

Na czym polega praca księgowego?

Obowiązki w biurze rachunkowym będzie się lekko różnić w zależności od miejsca pracy. Zazwyczaj jednak najważniejszym z obowiązków może być kontrola nad zestawieniami finansowymi i bieżące prowadzenie całej rachunkowości. Księgowy musi też nadzorować dokumentację księgową i robić deklaracje podatkowe oraz kontaktować się z Urzędem Skarbowym i ZUSem.

Bardzo często biuro rachunkowe zajmuje się obowiązkami kadrowymi, czyli jest to także tworzenie listy płac i obliczanie wynagrodzeń, zasiłków oraz wszelkich innych świadczeń dla zatrudnionych osób i zleceniobiorców.

Jakie umiejętności powinien posiadać kandydat na księgowego?

Pozaksiążkową i praktyczną wiedzą z zakresu księgowości i znajomością prawa podatkowego i gospodarczego, pracownik biura rachunkowego powinien bardzo dobrze odnajdywać się w środowisku pracy. Co to znaczy? Księgowy pracuje przede wszystkim z ludźmi – posiada kontrahentów, bez tego biuro rachunkowe nie będzie istnieć. W związku z tym księgowa powinna cechować się komunikatywnością i otwartością na ludzi. Pracowanie z pieniędzmi jest związane z bardzo dużą obowiązkowością a to często powoduje nerwowość. W związku z tym pracownik biura rachunkowego powinien rewelacyjnie radzić sobie ze stresem i zachować zimną krew działając pod presją. Praca w księgowości wiąże się również z wieloma terminami, których księgowy musi dotrzymywać, a to powoduje, że księgowy powinien dobrze planować swoją pracę i być terminowym.

Jak zachowuje się dobry księgowy w biurze?

Klienci w pracowniku biura rachunkowego mają nie tylko fachowca od rachunkowości ale również doradcę. Dobry księgowy kładzie nacisk na bezkompromisową sumienność i jest zawsze szczery ze swoimi kontrahentami. Zawsze ich wysłuchuje do końca i pomaga przy podejmowaniu słusznej decyzji. Pracownik biura rachunkowego za każdym razem stawia na nieprzeciętną drobiazgowość, jest dyskretny – klient może powierzyć mu tajemnice, które mówią o prowadzenia przedsiębiorstwa, ale nigdy nie będą one sprzedane innym. No i zdecydowanie za każdym razem udziela pomocy podczas rozwiązywania problemów księgowych oraz podatkowych.

Dobry pracownik biura rachunkowego musi osobno traktować każdego klienta i bazować na niewymuszonych relacjach z nim. Zaufanie tak samo z jednej jak i z drugiej strony jest bardzo ważne w pracy z finansami. Poza tym perspektywiczne postrzeganie finansów przedsiębiorstwa jest następnym doskonałym atrybutem księgowego.

Wyszukanie biura rachunkowego, które ma w swoich szeregach właśnie takich pracowników może nie być łatwą sprawą. Jakby co to znajdziesz właśnie takie w Gdyni, a jest to https://pmksiegowosc.pl/. 

Jak widać aby pracować w biurze rachunkowym nie wystarczy tylko ukończyć studiów z rachunkowości. Na to czy będziesz zaufanym fachowcem składa się szereg różnych bodźców. Możesz zostać księgowym kiedy nie jesteś ani komunikatywny, ani otwarty, jednak będziesz w takim przypadku tylko następnym księgowym, ale nie TYM, idealnym księgowym, o którego zabiegają firmy

Jeżeli poszukujesz biura rachunkowego, które ma w swoich szeregach pracowników, którzy mogą zaoferować Ci spersonalizowaną obsługę – poszukaj w Gdyni.